Objawy POChP – co robić, gdy podejrzewasz u siebie tę chorobę?

2024-01-30 | ZDROWIE

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest jedną z najpoważniejszych chorób układu oddechowego. Obecnie klasyfikuje się ją jako chorobę ogólnoustrojową, rzutującą na funkcjonowanie całego organizmu, w tym układu sercowo-naczyniowego. Choroba może prowadzić do życiowej niesamodzielności, inwalidztwa, a także przedwczesnej śmierci – są to wystarczające powody, aby jej nie lekceważyć i jak najszybciej sięgnąć po pomoc w przypadku zauważenia u siebie objawów POChP. Po garść wskazówek zajrzyj do naszego artykułu.

Czym jest POChP?

POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, to choroba wywołana stanem zapalnym w oskrzelach, czego konsekwencją są nieodwracalne zmiany w miąższu płuc oraz naczyniach płucnych.

To jest ważne:

Chorobę wywołuje długotrwała ekspozycja na szkodliwe czynniki środowiskowe, przede wszystkim gazy, pyły oraz dym tytoniowy.

Zgodnie z prognozą Światowej Organizacji Zdrowia, do 2030 roku POChP stanie się trzecią najczęstszą przyczyną umieralności. Już dziś choruje na nią około 380 milionów ludzi. Liczbę chorych w Polsce szacuje się na około 2 milionów.

POChP może współwystępować z szeregiem innych chorób i dolegliwości zdrowotnych. Najczęściej towarzyszą jej: rozstrzenie oskrzeli, choroba niedokrwienna serca, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy rak płuca.

Czy należysz do grupy ryzyka POChP?

Zanim przejdziemy do omówienia podstawowych objawów POChP, to skupmy się na grupach ryzyka choroby. Przez lata funkcjonował pogląd, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest przypadłością wyłącznie osób uzależnionych od nikotyny. Dziś wiemy jednak, że zachorować mogą także ci, którzy nigdy nie palili wyrobów tytoniowych.

Oczywiście używanie tytoniu pozostaje głównym czynnikiem ryzyka POChP. Co ważne, dotyczy to również osób narażonych na palenie bierne oraz tych, którym udało się rozstać z nałogiem.

Coraz częstszą przyczyną POChP jest natomiast zanieczyszczenie powietrza. Smog i tworzące go pyły zawieszone oraz toksyczne związki chemiczne negatywnie oddziałują na drogi oddechowe, mogąc wywołać przewlekły stan zapalny i w konsekwencji doprowadzić do POChP.

Wspomnijmy również o szkodliwych czynnikach środowiskowych, na które narażeni są przedstawiciele specyficznych profesji, w tym m.in. górnicy, hutnicy, metalurdzy, tokarze, operatorzy maszyn budowlanych, pracownicy budowlani, mechanicy samochodowi, drogowcy, ale też kosmetyczki, fryzjerzy, rolnicy czy osoby sprzątające.

Kluczowe objawy POChP

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc nie zawsze daje wyraźne, symptomatyczne i niepokojące objawy. Często, szczególnie w pierwszym stadium, rozwija się zupełnie bezobjawowo, co opóźnia diagnostykę.

Stąd każda osoba, która ma powyżej 40 lat i znajduje się w grupie ryzyka POChP, powinna zwracać baczną uwagę na nawet mało nasilone objawy mogące wskazywać na problem w układzie oddechowym.

Oto podstawowe objawy POChP:

  • Przewlekły kaszel– w przebiegu POChP może się pojawić długotrwały kaszel niemający charakteru napadowego, występujący zarówno rano i wieczorem, jak i w ciągu dnia, nasilający się pod wpływem czynników drażniących, takich jak: dym tytoniowy, pył, kurz, środki chemiczne w aerozolu etc.
  • Duszność– zmiany w drogach oddechowych spowodowane przez POChP mogą skutkować trudnościami z oddychaniem, w tym dusznością wysiłkową, a w zaawansowanym stadium choroby także spoczynkową.
  • Odkrztuszanie plwociny– regularnie odkrztuszana plwocina, czyli gęsta wydzielina z płuc, czasami o ropnym charakterze, także jest jednym z objawów POChP i wymaga konsultacji lekarskiej.
  • Obniżona tolerancja wysiłku– mówimy tutaj o męczliwości, wolniejszej regeneracji organizmu, wyraźnie pogorszonej kondycji oraz awersji do wysiłku fizycznego.  

Więcej o objawach POChP przeczytasz na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/objawy-pochp/.

Gdzie szukać pomocy?

Obserwujesz u siebie objawy POChP? Znajdujesz się w grupie ryzyka? W takim razie nie zwlekaj z wizytą u lekarza pierwszego kontaktu. To lekarz POZ podejmie decyzję, czy zasadne jest skierowanie Cię na konsultację w poradni pulmonologicznej. Podstawą diagnostyki POChP jest nieinwazyjne badanie spirometryczne.

Pamiętaj, że choć POChP powoduje nieodwracalne zmiany w drogach oddechowych, to jej zdiagnozowanie na wczesnym etapie daje szansę na podjęcie skutecznej terapii. Leczenie ma na celu złagodzenie nasilenia objawów choroby i tym samym umożliwienie Ci zachowania relatywnie dobrego komfortu życia oraz samodzielności.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *