Jakie cechy powinna posiadać idealna odzież piłkarska

2024-04-10 | ZDROWIE

Odzież sportowa, niezależnie od wybranej dziedziny, powinna użytkownikowi zapewnić pełen komfort podczas ćwiczeń. Oczywiście powinna się ona również prezentować profesjonalnie i estetycznie, szcególnie jeśli w grę wchodzi oficjalne wydarzenie sportowe, chociażby takie jak piłkarski mecz. I dlatego właśnie dzisiaj pod lupę weźmiemy odzież piłkarską i zastanowimy się jakie cechy powinna posiadać. Zapraszamy!

Najważniejsze cechy odzieży piłkarskiej

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego jak kolosalne znaczenie ma jakość czy odpowiednie dopasowanie odzieży sportowej – i to nie tylko względem sylwetki, ale również względem rodzaju uprawianej dyscypliny sportowej. Źle dobrany strój może negatywnie wpłynąć na efektywność treningu czy gry zawodnika. Dlatego, wybierając ubrania piłkarskie, koniecznie zadbaj o to, by posiadały one poniższe cechy:

  • wytrzymałość — piłka nożna to sport kontaktowy. Zarówno podczas meczów, jak i treningów, piłkarze wielokrotnie upadają, czy rzucają się z poświęceniem na murawę, a ich koszulki często są szarpane przez przeciwników z rywalizującej drużyny. Koszulki słabej jakości nie wytrzymają nawet jednego meczu.
  • termoregulacja — mecze i treningi odbywają się w różnych warunkach pogodowych. Dlatego zarówno dla zdrowia, jak i dla komfortu zawodnika, ważne jest, aby noszona przez niego odzież dla piłkarzy chroniła go zarówno przed przegrzaniem, jak i wyziębieniem.
  • wygodny krój i dobry rozmiar — zbyt workowata, źle uszyta odzież lub taka, która jest zbyt obcisła, również negatywnie wpłynie na komfort zawodnika i jakość jego gry. Dlatego zawsze dokładnie sprawdzaj rozmiary, a już szczególnie jeśli zakupy robisz online.

Syntetyk czy bawełna?

Nadal wśród wielu osób panuje przekonanie, że tkaniny syntetyczne powodują nadmierne nagrzewanie się skóry, a przez to również zwiększoną potliwość, nie przepuszczając przy tym powietrza. I chociaż faktycznie, niektóre sztuczne tkaniny faktycznie mają takie właściwości, a ich używanie z komfortem nie ma nic wspólnego, to jednak należy pamiętać, że nie dotyczy to wszystkich tkanin syntetycznych.

Odzież piłkarska, jak np. koszulki, najczęściej są wykonane z wysokogatunkowego poliestru (np. typu lock) lub też podczas ich produkcji stosuje się specjalistyczne technologie np. ACTIVE DRY, jak to ma miejsce w przypadku odzieży pochodzącej od https://zina.pl/odziez. Co to oznacza?

Otóż odzież ta jest wykonana z takich tkanin i w taki sposób, żeby zapewnić zawodnikowi podczas gry stuprocentowy komfort. Jest ona szyta z tkanin, szybkoschnących, ograniczających tarcie, przewiewnych, gwarantujących uczucie suchości, a także chroniących zawodnika przed wyziębieniem, czy przegrzaniem.

Oczywiście bawełna również jest materiałem przewiewnym, delikatnym i przyjemnym w dotyku. Jednak należy pamiętać, że wilgoć chłonie jak gąbka, a mokra koszulka w połączeniu z poranioną skórą to przepis na obtarcia i odparzenia, które mogą nie tylko negatywnie wpłynąć na komfort podczas meczu, ale i wyłączyć zawodnika na kilka dni z treningów. Do tego wystarczy odrobina agresywnej gry i koszulka skończy żywot w strzępach.

Podsumowanie

Wygodny krój, wysoka jakość i odpowiednia tkanina odzieży piłkarskiej to gwarancja tego, że Twój strój piłkarski nie będzie miał negatywnego wpływu na jakość i komfort Twojej gry. Wręcz przeciwnie! Może zwiększyć Twój komfort, co pozytywnie wpłynie na Twoją efektywność na boisku. Lekką bawełnianą koszulkę przeznacz raczej na trening. Chociaż naszym skromnym zdaniem, także odzież treningowa powinna spełniać konkretne wymagania.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *