Czy pijesz kawę na co dzień? – poznaj wady i zalety picia kawy

2022-10-3 | CIEKAWOSTKI, DOM, ZDROWIE

Czy pijesz kawę na co dzień? – poznaj wady i zalety picia kawy

Prawdopodobnie wiesz, że picie kawy ma pewne korzyści zdrowotne, ale być może nie zastanawiałeś się nad tym, jak może ona również poprawić Twoje samopoczucie, a nawet pomóc Ci schudnąć. Kawa ma wiele zalet i tylko jedną wadę – jeśli pijesz jej za dużo.

Kawa dostarcza Ci antyoksydantów

Kawa jest źródłem antyoksydantów. Antyoksydanty to związki, które pomagają chronić organizm przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki.

Wolne rodniki to niestabilne cząsteczki, które mogą powstać, gdy tlen wchodzi w interakcje z innymi substancjami, takimi jak tłuszcz lub białko. Wolne rodniki mogą uszkodzić komórki w Twoim organizmie, co zwiększa ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych, takich jak rak i choroby serca. Oprócz zapobiegania nowotworom i chorobom serca, antyoksydanty pomagają również zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się i zmniejszają wpływ ekspozycji na słońce na Twoją skórę.

Kawa poprawia funkcjonowanie Twojego mózgu

Być może słyszałeś, że kawa może pomóc ci pracować szybciej i pozostać przytomnym, ale może cię zaskoczyć, że istnieje wiele innych korzyści z picia kawy. W rzeczywistości badania pokazują, że picie kawy może faktycznie poprawić funkcjonowanie Twojego mózgu na wiele sposobów.

Kawa może pomóc Ci się skupić

Jest powód, dla którego wiele osób pije kawę przed rozpoczęciem dnia! Picie kofeiny przed podjęciem zadania daje zastrzyk energii, dzięki czemu można się skupić na tym, co ma się osiągnąć. Jeśli Twoja praca wymaga dużej koncentracji i organizacji, może to być szczególnie pomocne w zwiększeniu wydajności w ciągu dnia.

zalety kawy

Kawa poprawia funkcje pamięciowe

Z wiekiem nasze mózgi naturalnie zwalniają z czasem, co sprawia, że trudniej nam zapamiętać takie rzeczy jak nazwiska czy daty sprzed kilku lat (lub nawet z ostatniego tygodnia). Jednak badania pokazują, że picie 2-3 filiżanek dziennie może rzeczywiście odwrócić niektóre z tych efektów, ponieważ kofeina stymuluje neurony w naszych mózgach powodując lepszą wydajność umysłową, w tym zwiększoną zdolność do uczenia się nowych informacji lub pamiętając szczegóły dotyczące przeszłych wydarzeń.

Kawa może pomóc Ci w spalaniu tłuszczu

Kawa zawiera kofeinę, która jest środkiem pobudzającym. Kofeina stymuluje twój metabolizm i zwiększa zdolność organizmu do metabolizowania glukozy (cukru). Oznacza to, że kiedy pijesz kawę, twoje ciało uwalnia adrenalinę. Adrenalina zwiększa tętno i ciśnienie krwi, co pomaga spalić więcej kalorii w ciągu dnia!

Picie kawy rano pomaga szybciej się obudzić

Jeśli szukasz zastrzyku energii, kawa jest świetnym rozwiązaniem. Może pomóc Ci obudzić się szybciej i pozostać czujnym przez cały dzień. Kofeina zawarta w kawie działa jak środek pobudzający, który pomaga utrzymać koncentrację i czujność umysłu.

Skutki uboczne zbyt dużej ilości kawy

Kawa może również powodować pewne nieprzyjemne skutki uboczne. Niektórzy ludzie po wypiciu filiżanki kawy doświadczają zawrotów głowy, nerwowości, rozstroju żołądka i biegunki. Małe ilości kofeiny – mniej niż 200 miligramów dziennie (ilość zawarta w około dwóch filiżankach zaparzonej kawy) – raczej nie powodują żadnych negatywnych skutków u większości ludzi.

Picie kawy ma wiele zalet i tylko jedną wadę – jeśli pijesz jej za dużo

Jaki jest najlepszy sposób na picie kawy?

Odpowiedź zależy od dwóch rzeczy: jak często ją pijesz i ile.

Jeśli pijesz dużo kawy, możesz rozważyć zmniejszenie jej spożycia lub przejście na kawę bezkofeinową. Spożywanie zbyt dużej ilości kofeiny może powodować bezsenność i inne skutki uboczne. Jeśli nigdy nie miałeś żadnych problemów z kawą, to oczywiście pij dalej!

Czy oznacza to zatem, że należy pić kawę codziennie? Cóż, to zależy. Jeśli pijesz jedną filiżankę kawy każdego dnia, to prawdopodobnie zobaczysz korzyści, które przedstawiliśmy powyżej. Jednakże, jeśli spożycie wykracza poza to i zaczyna wpływać na to, jak dobrze śpisz lub jak bardzo jesteś skoncentrowany w ciągu dnia, to może nadszedł czas na pewne cięcia!

1 komentarz

  1. Tomek

    Ja pijam 4 kawy dziennie. Nie wyobrażam sobie życia bez kawy