Pierwsza przygoda z akwarystyką, czyli akwarium w pokoju dziecięcym. Jak wybrać najlepszy zbiornik?

2024-04-10 | DOM

Akwaria w pokoju dzieci to mnóstwo pozytywów. Akwarium dla dzieci stanowi nie tylko doskonałą zabawę, ale również jest świetnym narzędziem edukacyjnym. Dodatkowo jest doskonałą odskocznią od szarej rzeczywistości w otoczeniu telefonów komórkowych i telewizorów.

Założenie miniaturowego, wodnego świata w domu wymaga jednak wiedzy i odpowiedniego sprzętu. Zanim więc wybierzesz się na zakupy, przeczytaj poniższy artykuł!

Lista niezbędnych rzeczy

Dziecięce, czy nie, żeby życie w akwarium mogło się prawidłowo rozwijać (lub w ogóle istnieć), oprócz zbiornika, będziesz potrzebował kilku podstawowych akcesoriów:

  • filtr — jest to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia akwarium. Jego zadanie to utrzymanie wody w odpowiedniej jakości, chociażby poprzez usuwanie pozostałości pokarmów czy rybich odchodów.
  • grzałka — potrzebna szczególnie wtedy, jeśli w Twoim akwarium mają zamieszkać rybki tropikalne. Umożliwia ona dopasowanie temperatury wody do potrzeb ryb wybranego przez Ciebie gatunku. Temperaturę najlepiej sprawdzać odpowiednim termometrem.
  • oświetlenie — wbrew pozorom, nie jest elementem wyłącznie dekoracyjnym. To właśnie od niego zależny jest proces fotosyntezy, a także zachowanie odpowiedniego cyklu dnia i nocy, co jest niezwykle ważne dla samopoczucia i zdrowia ryb.
  • napowietrzacz — jego zadanie to zapewnienie żyjącym w akwarium organizmom odpowiedniej ilości tlenu.

Małe, duże, prostokątne, kuliste — jakie wybrać akwarium?

Chociaż to, co małe, wydaje się urocze i, w przypadku akwariów, mniej wymagające, pamiętaj, że akwarystyka rządzi się swoimi prawami, a pozory czasem bywają mylące.

Zbyt małe akwarium umiejscowione w nasłonecznionym miejscu, do tego ze zbyt wielką ilością rybek, aż prosić się będzie o bezustanny atak glonów i choroby łuskowatych mieszkańców. Oczywiście nikt nie mówi o kupowaniu akwarium o pojemności 100 czy 200 litrów. Na początek wystarczy akwarium 30-35 litrowe, takie jak np. oferuje sklep akwarystyczny https://trzmiel.com.pl.

Natomiast, jeśli chodzi o kształt, to gorąco polecamy standardowe akwaria prostokątne. Są łatwiejsze w utrzymaniu i instalacji wymaganego osprzętu, niż akwaria w mniej standardowych kształtach. Dodatkowo należy pamiętać, że rybki to zwierzęta dosyć płochliwe. Kuliste akwaria są często zbyt małe, aby pomieścić dekoracje, które mogłoby pełnić funkcje kryjówek, a dodatkowo swoim niewielkim rozmiarem mogą spowodować dyskomfort nawet u najmniej wymagających gatunków ryb.

Jakie rybki do pierwszego akwarium?

Mając na względzie to, że nic tak bardzo nie zniechęci i unieszczęśliwi młodego akwarysty, jak śmierć nowego pupila, do akwarium dla dzieci najlepiej wybierać gatunki w wysoką odpornością na różne warunki.

Dlatego najlepszym wyborem będą łatwe do utrzymania i wykarmienia rybki, takie jak gupiki, neonki czy mieczyki. Uzupełnić obsadę w akwarium możesz także glonojadami, ponieważ mogą się one okazać pomocne w utrzymaniu porządku w zbiorniku. Staraj się jednak nie mieszać więcej niż trzech gatunków i zadbaj o to, by miały podobne wymagania oraz temperament.

Jeśli zaś chodzi o ilość rybek w akwarium, powinna ona być dopasowana do wielkości zbiornika. Najlepiej, jeśli skonsultujesz tę kwestię z ekspertem już na etapie kupowania samego akwarium.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *