Podgrzewacze pojemnościowe wody – co warto wiedzieć na ich temat?

2023-09-8 | CIEKAWOSTKI, DOM

Podgrzewacze pojemnościowe są niezawodnym źródłem ciepłej wody w naszych domach oraz pomieszczeniach gospodarczych (czy lokalach firmowych). Dzięki temu można liczyć na wygodę i komfort podczas codziennego korzystania z ciepłej wody użytkowej. Choć ich zasada działania wydaje się prosta, to kryje ona wiele zaawansowanych mechanizmów. Zostań z nami, a dowiesz się, jakie są rodzaje podgrzewaczy pojemnościowych, a także poznasz ich zalety.

Podgrzewacze pojemnościowe wody. Co warto wiedzieć na ich temat?

Podstawą pracy podgrzewaczy pojemnościowych, popularnie określanych również jako bojlery, jest podgrzewanie i przechowywanie wody w zbiorniku (stanowi on integralną część całego systemu).

Ta pozornie prosta koncepcja ma w rzeczywistości ogromne znaczenie w naszej codziennej egzystencji. Zbiornik bowiem gromadzi wodę i utrzymuje ją w odpowiedniej temperaturze. To właśnie dlatego możemy cieszyć się ciepłą wodą właściwie w każdej chwili.

Jedną z głównych korzyści, na jakie możemy liczyć dzięki podgrzewaczom pojemnościowym, jest możliwość dostarczania ciepłej wody jednocześnie do wielu miejsc. Taki stan rzeczy to doskonałe rozwiązanie np. w przypadku rodzin, które codziennie rano muszą się szybko przygotować do pracy, szkoły lub na uczelnię, a wieczorem – pragną cieszyć się relaksem w gorącej kąpieli. Rzecz jasna, kluczowe jest odpowiednie dobranie zbiornika (między innymi pod kątem jego pojemności), a także precyzyjne ustawienie termostatu, który ma za zadanie zapewnić nam utrzymanie wody w odpowiedniej temperaturze.

Jeśli chcesz wybrać odpowiedni podgrzewacz pojemnościowy, musisz przede wszystkim dokładnie określić swoje potrzeby związane z ciepłą wodą. Zwraca się wówczas uwagę na takie kwestie jak na przykład:

  • liczba punktów poboru wody,
  • liczba domowników,
  • rozmiar domu,
  • wyposażenie łazienek.

Podgrzewacze pojemnościowe wody – jakie są rodzaje?

Podgrzewacze pojemnościowe wody występują w różnych wariantach. Dwa główne typy to

  • podgrzewacze pojemnościowe elektryczne,
  • podgrzewacze pojemnościowe gazowe.

Elektryczny podgrzewacz pojemnościowy

Pojemnościowy podgrzewacz wody na prąd to rozwiązanie, które jest bardzo popularne przede wszystkim z uwagi na względną łatwość podczas montażu. Urządzenia z tej kategorii są wyposażone m.in. w termostat, który umożliwia użytkownikom precyzyjne ustawianie żądanej temperatury wody użytkowej.

Kiedy temperatura spadnie już poniżej ustalonej wartości, podgrzewacz automatycznie uruchamia grzałkę, zapewniając stały dostęp do ciepłej wody. Modele z podwójną wężownicą oferują nam większą moc i szybsze nagrzewanie wody. Są one idealne np. w przypadku  większych rodzin lub domów o wysokim zużyciu wody.

Gazowy podgrzewacz pojemnościowy

Podgrzewacze pojemnościowe zasilane gazem są mniej popularne niż elektryczne, ale mają wiele korzyści. Główną zaletą jest niższy koszt eksploatacji, co przyciąga osoby poszukujące bardziej ekonomicznych rozwiązań. Jednak konieczność dostępu do instalacji gazowej może sprawić, że montaż tych urządzeń jest bardziej skomplikowany. Mimo to, warto rozważyć gazowy podgrzewacz pojemnościowy, jeśli długoterminowe oszczędności są dla nas priorytetem.

Jakie są rodzaje zbiorników pojemnościowych?

Zbiorniki podgrzewaczy pojemnościowych mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak stal pokryta emalią, tworzywo sztuczne lub stal nierdzewna. Każdy z tych materiałów ma swoje plusy.

  • zbiorniki pokryte emalią. Tego typu zbiorniki są chronione przed rdzewieniem, a odbywa się to dzięki wewnętrznej anodzie (trzeba ją jednak regularnie wymieniać). Zasadniczo, jest to trwałe rozwiązanie, które zapewnia nam długą żywotność sprzętu.
  • zbiorniki z tworzywa sztucznego. Tego typu modele są lekkie oraz proste w montażu. Oprócz tego cechują się on dobrą odpornością na korozję,
  • zbiorniki ze stali nierdzewnej. Jest to najtrwalsza opcja, idealna dla osób ceniących sobie długą żywotność urządzenia. Są odporne na korozję i uszkodzenia mechaniczne.

Niezależnie od rodzaju zainstalowanego w podgrzewaczu zbiornika znajdujący się w nim płyn grzewczy przepływa przezeń, a następnie jest podgrzewany przez zewnętrzne źródło ciepła (w zależności od typu instalacji może być to np. kocioł, kominek, pompa ciepła czy kolektory fotowoltaiczne). Temperatura w zbiorniku jest zwykle ustawiana w przedziale od 40°C do 75°C.

Podsumowanie

Podgrzewacze pojemnościowe działają na zasadzie prostego, ale skutecznego mechanizmu, dzięki czemu możliwe jest sprawne podgrzewanie i przechowywanie wody użytkowej. Wybór odpowiedniego urządzenia jest absolutnie kluczowy, jeśli zależy Ci na tym, by w komfortowy sposób korzystać z wody w mieszkaniu lub firmie.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *