Filtry do wody. Fakty i mity na temat wody filtrowanej

2023-03-22 | ZDROWIE

Woda filtrowana staje się coraz popularniejsza. Niewątpliwie mają na to wpływ rosnące ceny wody butelkowanej, większa świadomość ekologiczna konsumentów i duża dostępność urządzeń filtrujących. Czy woda filtrowana ma minerały? Jakie są zalety filtrów do wody? Odpowiadamy!

Choć filtrowanie wody stało się powszechne i w wielu kuchniach znajdziemy dzbanki z filtrem lub filtry przepływowe niektóre osoby pozostają sceptyczne wobec wody filtrowanej. Istnieje bowiem kilka mitów na temat filtrów do wody.

Mit 1. Woda filtrowana nie zawiera minerałów

Czy woda filtrowana jest całkowicie pozbawiona minerałów? Nie. Woda poddana filtracji nie jest pozbawiona składników mineralnych. Proces filtracji zmienia skład wody jednak woda filtrowana nie jest wodą zdemineralizowaną. To proces demineralizacji wody (zupełnie inny niż proces filtracji), np. proces osmozy sprawia, że woda nie ma pierwiastków. Taka woda nie jest też wodą konsumpcyjną. Znajduje zastosowanie w branży motoryzacyjnej, przemyśle kosmetycznym, chemicznym. Z kolei woda wodociągowa, woda filtrowana czy butelkowana to zupełnie inny rodzaj.

Jak więc działa proces filtracji? Po filtracji zauważalny jest spadek poziomu niektórych minerałów, ale są to wartości dalece odległe od wody zdemineralizowanej. Ponadto, składniki mineralne zawarte w wodzie pitnej są w postaci zjonizowanej. To oznacza, że charakteryzują się bardzo dobrą biodostępności, a więc są bardzo dobrze absorbowane w naszym organizmie. Więcej informacji o filtrach do wody znajdziesz na blogu.

Mit 2. Filtrowanie wody znacząco podnosi poziom sodu

Podczas procesu filtracji wzrasta poziom sodu. Sodu spożywamy dość sporo w naszej diecie, przede wszystkim w postaci soli kuchennej. Tymczasem udział tego pierwiastka w wodzie jest bardzo niewielki w stosunku do innych produktów. Ponadto, nie zapominajmy o tym, że sód pełni wiele istotnych funkcji w naszym organizmie.

Mit 3. Ciemne drobinki węgla nie są neutralne dla zdrowia

Zdarza się, że podczas użytkowania wkładu filtrującego, zwłaszcza na początku, pojawiają się ciemne drobinki węgla. Nie jest to szkodliwe dla zdrowia. Węgiel aktywny to składnik naturalny i w pełni bezpieczny. Otrzymywany jest z drzewa z łupinek różnego rodzaju nasion. Pamiętajmy, że już Hipokrates podawał go pacjentom jako środek leczniczy. Także dzisiaj węgiel jest stosowany w medycynie. To składnik naturalny, nietoksyczny, który ma nadzwyczajne właściwości absorpcyjne. Jeśli drobinki węgla pojawiają się w opakowaniu lub na dnie dzbanka jest to mankament wyłącznie wizualny.

Jakie są zalety filtrów do wody? Garść faktów na temat wody filtrowanej!

Skoro już obaliliśmy najczęściej pojawiające się mity na temat wody filtrowanej czas na fakty! Przede wszystkim, rezygnując z kupowania wody butelkowanej jesteśmy bardziej ekologiczni. Mikroplastik jest ogromnym problemem i musimy dołożyć wielkich starań, by ograniczyć jego ilość, a dokładniej ilość polimerów syntetycznych w naszym życiu. Plastik znajduje się bowiem w pożywieniu, naszych organizmach, może też przedostawać się do łożyska. Niestety, im więcej korzystamy z rzeczy plastikowych, tym bardziej zanieczyszczamy nim środowisko naturalne.

Filtry do wody są też bezpieczne dla naszego zdrowia, czego z całą pewnością nie możemy powiedzieć o jednorazowych butelkach PET. Dzbanek i filtr przechodzą wiele badań, po przejściu których mogą być dopuszczone do użytkowania. Dzbanki są badane pod kątem migracji niebezpiecznych substancji. W przypadku wody butelkowanej nie znamy cyklu życia tego produktu.

Także jeśli chodzi o skład woda filtrowana jest wodą najbardziej uniwersalną. Jej skład sprawia, że każdy konsument może ją spożywać. Nie ma zbyt niskiego lub wysokiego stężenia składników mineralnych. I wiemy, że jest zawsze świeża. Sięgając po wodę w butelce w sklepie nie wiemy jaką drogę przebywa i co się z nią dzieje w drodze z rozlewni do sklepu, nim trafi do naszej ręki.

0 komentarzy