Okulista? Do tego specjalisty warto iść nie tylko, gdy pogarsza Ci się wzrok!

2023-06-2 | ZDROWIE

WHO bije na alarm. Aż 250 mln ludzi na całym świecie ma problem ze wzrokiem! Z tego aż 36 mln jest niewidomych. Wielu z nich mogłoby nadal cieszyć się zdrowymi oczami, gdyby postawili na wczesną diagnostykę i leczenie. Do okulisty warto przecież iść nie tylko wtedy, kiedy gorzej widzisz, ale także, gdy odczuwasz inne dolegliwości związane z narządem wzroku.

Doświadczony okulista — z Bytomia szybko dojedziesz do Centrum Medycznego BetaMed

W Centrum Medycznym BetaMed, które znajduje się w Chorzowie, pracują wyspecjalizowani lekarze z dziedziny okulistyki. Do tamtejszego okulisty dojedziesz z Bytomia, jak również wszystkich większych miast Górnego Śląska. Dzięki dobrej lokalizacji szybko znajdziesz pomoc w przypadku, gdy niepokoją Cię objawy związane z narządem wzroku. 

A co powinno skłonić Cię do wizyty u okulisty? Na pewno zgłoś się do niego, gdy:

  • pogorszył Ci się wzrok (być może stałeś się krótkowidzem, dalekowidzem lub masz astygmatyzm), 
  • mrugasz częściej niż zwykle, 
  • cierpisz na nawracające stany zapalne spojówek i powiek,
  • mrużysz oczy podczas czytania, 
  • masz zaburzone pole widzenia, 
  • widzisz podwójnie, 
  • doświadczasz częstych bólów głowy i bólów oczodołów, 
  • odczuwasz pieczenie lub swędzenie gałki ocznej, 
  • masz światłowstręt, 
  • zauważyłeś silne przekrwienie oka. 

Jakie schorzenia diagnozuje i leczy okulista?

Okulista jest specjalistą, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem wszystkich chorób związanych z narządem wzroku. Wiele osób myśli, że do gabinetu okulistycznego warto zgłosić się tylko wtedy, kiedy wystąpił problem z ostrością widzenia. Tymczasem w gestii tego lekarza leży także leczenie chorób takich jak:

  • wady refrakcji (są to popularne wady wzroku, o których wspominaliśmy), 
  • schorzenia spojówek — mogą one wystąpić na tle wirusowym, bakteryjnym, opryszczkowym, atopowym, alergicznym (kontaktowe zapalenie spojówek); do tego typu schorzeń zaliczają się również zapalenie spojówkowe, wylew podspojówkowy, zespół suchego oka, zmiany barwnikowe, 
  • schorzenia powiek — złośliwe i łagodne guzy powiek, nowotwory, podwinięcie powieki, odwinięcie powieki, opadnięcie powieki,
  • schorzenia narządu łzowego — zapalenie woreczka łzowego, zapalenie gruczołu łzowego, zapalenie kanalika łzowego, 
  • schorzenia oczodołu — należą tu zapalenie oczodołu, jaskra, ropowica, 
  • schorzenia gałki ocznej — bielmo, zaćma, zapalenie rogówki, zwyrodnienie barwnikowe siatkówki, 
  • schorzenia nerwu wzrokowego — zapalenie nerwu wzrokowego, niedowidzenie połowiczne dwuskroniowe. 

Jak wygląda wizyta u okulisty?

Z Bytomia jak już wspomnieliśmy, szybko dojedziesz do Centrum Medycznego BetaMed. Placówkę warto odwiedzić, aby wykonać szerszą diagnostykę okulistyczną. Aparatura, jaką dysponują okuliści to zaawansowane technologicznie sprzęty, które pozwalają właściwie rozpoznać schorzenia. 

Oczywiście, kiedy przyjdziesz na wizytę do okulisty, specjalista ten najpierw przeprowadzi z Tobą wywiad. Zapyta Cię o objawy, przebyte choroby oczu, dotychczas wykonane badania. Lekarz za pomocą komputera zbada Twoją zdolność refrakcji. Następnie przystąpi do klasycznego badania z wykorzystaniem tablic Snellena. Znajdują się na niej duże i małe litery umieszczone w pewnej odległości od Twoich oczu.  Specjalista poprosi Cię, abyś odczytał wskazane znaki. 

Za pomocą lampy szczelinowej, lekarz oceni przednią część Twojego oka. To pozwoli mu odkryć takie nieprawidłowości jak odklejenie siatkówki czy uszkodzenie rogówki. Kolejny etap wizyty to badanie dna oka. Na jego podstawie okulista wykryje jaskrę lub oceni stan zaawansowania innych chorób mających wpływ na wzrok — cukrzycy czy nadciśnienia tętniczego. Następnie przy pomocy tonometru specjalista zbada ciśnienie w gałce ocznej. To także pozwoli mu ustalić, czy nie występują schorzenia takie jak jaskra. 

Diagnostyka schorzeń oczu

Okulista może skierować Cię na dalszą diagnostykę oczu. Do badań diagnostycznych zaliczamy USG oka, nazywane także USG A. Pozwala ono wejrzeć w głąb oczodołu. Wykonuje się je także, kiedy nie można zastosować lampy szczelinowej (na przykład z powodu zaćmy lub bielma rogówki). USG pokazuje zmiany siatkówki, takie jak jej odwarstwienie lub przedarcie. Obraz powstały podczas USG oka mówi wiele o nerwie wzrokowym, a także wykazuje guzy oka czy wylewy. 

Inne badania obrazowe to między innymi OCT, czyli tomografia oka. Wykonuje się ją przy podejrzeniu jaskry lub zwyrodnienia plamki żółtej AMD. Dzięki tomografii można wykryć nawet najdrobniejsze nieprawidłowości budowy oka. 

Badanie pola widzenia określa, jak czuły jest nerw wzrokowy. Podczas jego trwania, patrzysz na bodźce świetlne o zmiennym natężeniu. Wyniki odnosi się do norm wiekowych pacjentów. 

Do okulisty wybierz się nie tylko, gdy pogarsza Ci się wzrok. Osoby dorosłe powinny badać oczy raz na 2 lata. W przypadku podejrzenia schorzenia narządu wzroku warto zdecydować się na szczegółową diagnostykę. To pozwoli zapobiec rozwojowi choroby lub uchwycić ją na etapie, kiedy jest całkowicie uleczalna. 

Skorzystaj z usług okulisty https://betamed.pl/okulista/

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *