Rodzic zobowiązany do płacenia alimentów na dziecko w pewnym momencie może znaleźć się w trudnej sytuacji finansowej. Utrata pracy czy zmniejszenie dochodów to tylko niektóre z wielu nieprzewidzianych sytuacji utrudniające terminowe uregulowanie świadczeń. Zastanawiasz się, jak wyjść z kryzysu? Istnieją sposoby, aby legalnie obniżyć zbyt wysokie alimenty. Skorzystaj z naszych porad i znajdź dobrego adwokata z Wrocławia, który pomoże Ci rozwiązać problem!
Obowiązek alimentacyjny – podstawowe informacje
Obowiązek alimentacyjny stanowi zobowiązanie prawne, na mocy którego osoba zobowiązana (w tym przypadku rodzic) przekazuje osobie uprawnionej (dziecku) środki niezbędne do utrzymania.
Wysokość alimentów zależy przede wszystkim od dwóch czynników, czyli:
- uzasadnionych potrzeb dziecka,
- możliwości zarobkowych i majątkowych rodzica.
Podstawy prawne do obniżenia alimentów
Artykuł 138 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wyznacza podstawę prawną do świadczeń. Jeśli doszło do zmiany stosunków, to można zgłosić wniosek o zmianę orzeczenia sądowego lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego, czyli obniżenia (ale w niektórych przypadkach również podwyższenia) ustalonej wcześniej kwoty. Co to oznacza w praktyce? Czytaj dalej!
Zmiana stosunków
Zmiana stosunków oznacza inne okoliczności/warunki życiowe lub finansowe osób zaangażowanych w daną sprawę. Muszą być one istotne z punktu widzenia ustawowych przesłanek obowiązku alimentacyjnego. Mowa tu o momencie, w którym zmieniają się potrzeby dziecka lub możliwości zarobkowe/majątkowe rodzica. Warto podkreślić, że drugi przypadek dotyczy nie tylko osiąganego, ale i potencjalnego dochodu, który konkretna osoba mogłaby zarabiać.
Zmiana orzeczenia
Zmiana orzeczenia może obejmować uchylenie (np. gdy dziecko znalazło pracę i tym samym posiada zdolność do samodzielnego utrzymania), podwyższenie – a w omawianej sytuacji – obniżenie świadczenia alimentacyjnego. Podstawą do pomniejszenia kwoty (oprócz potrzeb osoby uprawnionej) powinno być trwałe pogorszenie sytuacji rodzica. Dla przykładu – tymczasowa przerwa w zatrudnieniu nie jest wystarczającą przesłanką.
Jak znaleźć dobrego adwokata z Wrocławia?
Aby wygrać sprawę, przyda Ci się dobry adwokat z Wrocławia. Doświadczony pełnomocnik pomoże Ci z dokładnym przedstawieniem sytuacji majątkowo-zarobkowej, a także przygotowaniem pełnej dokumentacji (np. potwierdzających utratę płynności finansowej). Jeśli zależy Ci na obniżeniu świadczenia alimentacyjnego, to Ty musisz wskazać odpowiednie przesłanki, dlatego tak ważne jest zatrudnienie profesjonalisty, który w skuteczny sposób przedstawi przed sądem wszystkie dowody i zadba o Twoje interesy.
Na co zwrócić uwagę, szukając pomocy u adwokata? Z jednej strony można zapytać znajomych o rekomendacje lub sprawdzić opinie dotyczących konkretnych kancelarii w internecie. Ważnym kryterium wyboru powinna być również specjalizacja, czyli w tym wypadku sprawy o alimenty. Doświadczony adwokat pomoże Ci sprawnie i skutecznie doprowadzić do obniżenia świadczeń.
0 komentarzy