Jak wyciszyć się przed snem – poznaj 5 ważnych zasad, aby zapewnić sobie spokojny i regenerujący sen

2022-10-18 | CIEKAWOSTKI, URODA, ZDROWIE

Jak wyciszyć się przed snem – poznaj najważniejsze zasady, aby zapewnić sobie spokojny i regenerujący sen

Spójrzmy prawdzie w oczy: spanie nie zawsze jest łatwe. Wszyscy mamy pracowite dni i noce, być może trudno znaleźć czas lub energię, aby uzyskać spokojny sen w nocy. W tym poście omówimy sposoby, dzięki którym możesz sprawić, że Twoja nocna rutyna będzie spokojniejsza, tak abyś budził się odświeżony i gotowy do zmierzenia się z nadchodzącym dniem!

Zasada 1: Uzyskaj wyjaśnienie, co oznacza dla Ciebie dobry sen

Jak widać, istnieje wiele czynników, które wpływają na to, czy dobrze śpimy i czy czujemy się wypoczęci rano. Dlatego ważne jest, aby każda osoba określiła, jak wygląda jej idealny sen, aby mogła dokonać odpowiednich zmian.
Pomocne może być zadanie sobie następujących pytań: Jaka jest moja idealna liczba godzin snu? Jaką lubię temperaturę w sypialni? Czy mogę robić sobie drzemki w ciągu dnia? Czy istnieją jakieś czynniki środowiskowe, które wpływają na moją zdolność do zasypiania lub utrzymania snu (np. hałas)? Te pytania pomogą wyjaśnić Twoje potrzeby, abyś mógł stworzyć odpowiednie środowisko dla nocnej drzemki i regenerującego odpoczynku.

Zasada 2: Wystawiaj się na naturalne światło słoneczne w ciągu dnia

Po drugie, powinieneś wystawiać się jak najczęściej na działanie naturalnego światła słonecznego. Pomaga ono regulować rytmy okołodobowe, co może pomóc Ci zasnąć w nocy i obudzić się rano z większą łatwością. Jest to szczególnie ważne dla osób, które pracują w biurze lub mają inne obowiązki, które nie pozwalają przebywać im na zewnątrz w ciągu dnia.

przed snem

Zasada 3: Zmniejsz ilość niebieskiego światła w nocy

Kiedy próbujesz zasnąć, ważne jest, aby zmniejszyć niebieskie światło w nocy. Powodem tego jest to, że niebieskie światło może zakłócać naturalny rytm okołodobowy organizmu i powodować zmęczenie oczu, a nawet bóle głowy.
Aby wyeliminować niebieskie światło ze swojej sypialni w nocy, wykonaj następujące czynności:

  • Unikaj wpatrywania się w ekrany przed snem (telewizory, komputery, smartfony).
  • Jeśli musisz używać komputera lub telefonu wieczorami, przyciemnij jasność wszystkich urządzeń cyfrowych.

Zasada 4: Planuj z wyprzedzeniem, aby następnego dnia rano mieć udany dzień

Oznacza to zaplanowanie posiłków i treningów oraz planu dnia na jutro, ustawienie budzika (i upewnienie się, że nie wyłączy się w nocy), wyczyszczenie swojego harmonogramu jeszcze przed położeniem się do łóżka. Innymi słowy: zrób wszystko, co możliwe teraz, abyś nie musiał stresować się tymi rzeczami przed snem. Im mniej stresu mamy podczas naszych godzin czuwania, tym lepiej będziemy spać w nocy!

Zasada 5: Trzymaj się harmonogramu i rutyny budzenia się i chodzenia spać – także w weekendy

Po tym, jak wejdziesz w nawyk wstawania o tej samej porze każdego dnia, spróbuj utrzymać ten harmonogram nawet w weekendy. Pomoże to uregulować poziom kortyzolu w Twoim organizmie, co ułatwi Ci zasypianie w nocy.

Przestrzeganie tych 5 zasad pomoże Ci spać o wiele lepiej!
Te 5 zasad jest naprawdę ważne, jeśli chcesz lepiej się wyspać. Zalecamy przestrzeganie ich każdej dnia i nocy. Z pewnością poczujesz się znacznie lepiej i bardziej wypoczęty.

1 komentarz

  1. Kasia

    dobrze jest się położyć na macie do akupresury – mi to pomaga