Bożonarodzeniowe zwyczaje w Polsce – najważniejsze tradycje świąteczne

2022-11-25 | CIEKAWOSTKI, DOM

Polskie Boże Narodzenie jest ważnym świętem, a Polacy są bardzo oddani obchodzeniu go z odpowiednimi zwyczajami. Niektóre z tych tradycji były przekazywane przez wiele pokoleń. Do tych zwyczajów należy ubieranie choinki w określony sposób, jedzenie specjalnych potraw w Wigilię oraz śpiewanie kolęd w ramach tradycji rodzinnych.

Ubieranie choinki

Tradycja ubierania choinki trwa od setek lat. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, jak ubrać choinkę w polski sposób:

  • Wybierz odpowiednie drzewo. Możesz użyć dowolnego rodzaju drzewa, świerki czy jodły sprawdzają się dobrze – ale upewnij się, że zostały świeżo ścięte. To sprawi, że twój dom będzie pachniał cudownie. Możesz również zdecydować się na sztuczne drzewko na święta. Wówczas, wybierz to, które najbardziej odpowiada Twoim wymaganiom, pod względem wielkości i rodzaju.
  • Udekoruj! Polacy dekorują swoje drzewa kolorowymi bombkami, sznurem światełek, słodyczami, takimi jak pierniczki w kształcie serc i gwiazdek. Na choince można znaleźć również własnoręcznie wykonane ozdoby z papieru oraz kolorowe łańcuchy.

kolacja wigilijna, czyli12 potraw

Dwanaście potraw wigilijnych

W Wigilię zgodnie z tradycją przygotowuje się dwanaście potraw. Dlaczego dwanaście? Cóż, to długa historia, ale krótka wersja jest taka, że reprezentują one Jezusa i jego apostołów.

Niektórzy twierdzą, że jeśli zjesz, chociaż niewielką ilość każdej z dwunastu potraw wigilijnych, to szczęście zapuka do Twoich drzwi wcześniej niż się spodziewasz.

Jeśli nie jesteś pewna, co przygotować na wigilijną kolację, oto dwanaście przykładowych potraw, które na pewno nie zawiodą:

  • barszcz czerwony z uszkami
  • karp smażony
  • pierogi z kapustą i grzybami
  • ryba po grecku
  • kapusta z grzybami
  • zupa grzybowa
  • śledzie
  • kompot z suszu
  • makowiec
  • groch z kapustą
  • paszteciki z kapustą i grzybami
  • kutia

Łamanie się opłatkiem

Tradycja ta wywodzi się z przekonania, że opłatek jest symbolem ciała Chrystusa. Opłatek jest łamany na kawałki, a każda osoba otrzymuje jeden. Zwyczaj ten wywodzi się z Kościoła Rzymskiego, ale stał się popularny także wśród innych wyznań chrześcijańskich.

polskie tradycje świąteczne - dzielenie się opłatkiem

Śpiewanie kolęd

Najpopularniejsze kolędy to między innymi „Cicha noc” i „Dzisiaj w Betlejem”. Śpiewa się je zazwyczaj wieczorem w wigilię Bożego Narodzenia.

Co roku w okolicach Bożego Narodzenia organizowane są specjalne imprezy, na których można posłuchać tych piosenek i zaśpiewać razem z innymi, którzy zebrali się, aby wspólnie świętować ten wyjątkowy okres!

Sianko pod obrusem

W Polsce sianko pod obrusem jest bardzo ważnym zwyczajem. Symbolizuje ono płodność, dobre zbiory, a także przedstawia narodziny Jezusa w Betlejem. W Wigilię, podczas kolacji, pod obrus wkłada się sianko na pamiątkę narodzin Chrystusa w zwierzęcej stajni, gdzie nie było miejsca, aby mógł się narodzić.

Dodatkowy talerz przy stole wigilijnym

Wigilijny stół to najważniejszy element świątecznych obchodów. W tym dniu członkowie rodziny gromadzą się wokół długiego stołu, aby wspólnie zjeść kolację.

Oprócz zwykłych naczyń i dekoracji, na obrusie lub małym stoliku zobaczysz dodatkowy talerz. Jest to tak zwany „talerz gościa”. Talerz gościa jest ozdobiony białym obrusem i świecą.

najpiękniejsze zwyczaje bożonarodzeniowe - prezenty pod choinką

Prezenty pod choinką dla wszystkich członków rodziny, nie tylko dla dzieci

W Polsce prezenty dostają wszyscy członkowie rodziny, nie tylko dzieci. Dotyczy to również dziadków i pradziadków. W niektórych domach tradycją jest nawet włączanie do obdarowywania zwierząt domowych!

Uroczyste rozpakowywanie prezentów rozpoczyna się oczywiście dopiero po pojawieniu się na niebie pierwszej gwiazdki.

Pierwsza gwiazdka na niebie 24 grudnia

Pierwsza gwiazda na niebie 24 grudnia nazywana jest Gwiazdą Betlejemską. Jest ona symbolem nadziei, pokoju i radości dla wszystkich, którzy wierzą w Boga i obchodzą Boże Narodzenie.

Gwiazda Betlejemska jest również symbolem łączenia się członków rodziny z najbliższymi. .

Polacy obchodzą Boże Narodzenie z wieloma zwyczajami

Boże Narodzenie to ważne święto dla Polaków. To czas dla rodziny, przyjaciół i jedzenia!

Wigilia Bożego Narodzenia obchodzona jest 24 grudnia i jest to święto chrześcijańskie w Polsce. Jednak wiele innych kultur również obchodzi te święta z własnymi zwyczajami.

Polacy obchodzą Boże Narodzenie z wieloma zwyczajami: niektóre są religijne, niektóre kulturowe, a niektóre po prostu dla zabawy!

To tylko niektóre ze zwyczajów świątecznych w Polsce. Jest ich o wiele więcej, a każda rodzina ma swoją własną tradycję, której przestrzega. Zawsze ciekawie jest poznawać inne kultury, więc mamy nadzieję, że ten artykuł dał trochę wglądu w polską kulturę!

0 komentarzy